טיפולי שיניים בגז צחוק

גז צחוק (נייטרוס אוקסיד, N20) הוא גז הנשאף בטיפולי שיניים דרך מסיכת אף (בשילוב עם חמצן) ועוזר מאוד בהרגעה ומקל על טיפולי שיניים בילדים וכן במבוגרים. כמו כן יש לו גם תכונות נוספות שמועילות מאוד ועליהן נדון בהמשך מאמר זה העוסק בנושא טיפולי שיניים בגז צחוק.

טיפולי שיניים בגז צחוק. מרפאת ד"ר איתי לייסר

טיפול שיניים בגז צחוק. מרפאת ד”ר איתי לייסר

היסטוריה על קצה המזלג

  • – בעבר ניסו לשמר עם החומר בשר במסעות בים.
  • – סר המפרי דייוויס, ממציא מנורת הכורים, זיהה לראשונה את יכולתו הכימית של גז הצחוק ותיאר כך: “העצמים סביבי היטשטשו והשמיעה שלי התערפלה מעט…”
  • – מסביבות שנת 1808 שכחו את גז הצחוק ובאפריל 1845 זו הייתה דרך השתעשעות ובילוי.
  • – הוראס וולס, רופא שיניים מקונטיקט שם לב שאיש תחת השפעת גז הצחוק פוצע את עצמו ללא הרגשת כאב ומכאן עלה בו הרעיון להשתמש בגז בזמן טיפולי שיניים וב-11.12.1844 הוא בעצמו עבר עקירת שן תחת השפעת הגז.

שימושי גז הצחוק

המטרה העיקרית בשימוש בגז צחוק היא הרגעה. תופעות הלוואי שניתן להשתמש בהן ולשלוט בהן הן טשטוש, הפחתת ההכרה והעלאת סף הכאב (כך שדברים יכאבו פחות ויש סיכוי שלא יורגש כאב בפעולות פשוטות יחסית שללא הגז עלולות להכאיב מעט).

פירוט התכונות המבורכות של גז צחוק

  • – גז צחוק מוריד את החרדה ומשרה אווירה נינוחה ולעיתים אף נעימה מאוד למטופלים (רואים זאת בצורה מאוד בולטת בטיפולי שיניים בילדים).
  • – גז צחוק מוריד משמעותית ולעיתים אף מבטל את רפלקס ההקאה המוגבר שקיים אצל מטופלים רבים.
  • – צחוק מהווה כלי עזר בביצוע היפנוזה בטיפולי שיניים ומקל על התהליך ההיפנוטי להתרחש. מוזמנים לקרוא עוד במאמר הבא: טיפולי שיניים בהיפנוזה.
  • – מטופלים תיארו גז צחוק כהרגשה שדומה מאוד ל-“כוס יין על בטן ריקה”, או “הרגשת מעופפות קלה”.

הוראות לפני טיפול שיניים בגז צחוק

1. מומלץ להגיע בצום (של כ- 3-4 שעות) בשל תופעת לוואי של בחילות והקאות (בעיקר אם משתמשים בגז הצחוק להפגת רפלקס הקאה מוגבר).

2. יש לבדוק האם המטופל עבר טיפול תחת גז צחוק בעבר ואם ניתן לברר את הריכוז בו השתמשו (לא חובה לברר).. רצוי ליידע את המטופל שיש סיכוי שיורגש נימול (כמו נמלים) בקצות אצבעות הידיים או הרגליים ושיש ליידע את הרופא המטפל.

3. לאחר סיום הטיפול, מומלץ לתת כמה נשימות של חמצן בלבד וההרגשה חוזרת לרגיל תוך זמן קצר ביותר.

מעוניינים לבדוק אפשרות של טיפולי שיניים בגז צחוק? רוצים לשמוע עוד? צרו איתנו קשר בטלפון: 03-670-3100.

קראו עוד: רופא שיניים בחולון
קראו עוד: טיפולי שיניים לילדים

כיצד להימנע מטיפול שורש וגם לחסוך כסף

אז הייתם אצל רופא שיניים והתבשרתם שצריך טיפול שורש. נו – כבר קיבלתם בחיים בשורות טובות יותר…

אתם כבר שומעים את זמזום המכונות, מרגישים את הפה רדום, מדמיינים את כרטיס האשראי מגיע עד קצה המסגרת. שניה, לאן אתם רצים? אפשר גם אחרת! אז מה עושים עם הבשורה? דבר ראשון – לא ממהרים.

שן לאחר טיפול שורש היא חלשה ודורשת מעקב, ובהיעדר טיפול נכון, עלול להתעורר צורך בעקירתה. מה גם שמדובר בהוצאה כלכלית לא מבוטלת כי לרוב מבצעים גם מבנה וכתר הכרוכים בהוצאה נוספת. אז מה כן יש לעשות? בודקים אם ניתן להציל את השן, ולכן כדאי לקבל חוות דעת נוספת.

מצילים את השן

1infoלאחר שהצלתי מאות שיניים מטיפול שורש, אני יכול לומר בוודאות שבתנאי שהשן “חיה”, כלומר – מוזנת ע”י כלי דם ועצבים באופן תקין, אפשר במקרים רבים “להסתפק” בשחזור (סתימה). נדרשת מיומנות גבוהה של הרופא ויש צורך במעקב וליווי שלו גם לאחר ביצוע השחזור, אך מניסיוני- סיכויי ההצלחה של טיפול מסוג זה הם טובים מאוד.

אין כמו טיפול מונע

כמובן שהדרך הטובה ביותר להציל את השיניים היא מניעה – כך תחסכו מעצמכם טיפולים יקרים ופולשניים.

מרפאתי ממוקמת כאן ואתם מוזמנים לבדיקה בחינם. לקביעת תור התקשרו: 03-6703100.

 

רק בריאות!
שלכם, ד”ר איתי לייסר
רופא שיניים | מטפל בחרדה דנטלית
מרכז עזריאלי חולון, בניין B, קומה 3

מדריך פשוט לסודות מורכבים – הצלת שיניים מטיפול שורש

בוודאי קרה לכם פעם שהגעתם לרופא שיניים לבדיקה שגרתית, ללא כאבים, ונאמר לכם ששן מסוימת צריכה טיפול שורש. מה עושים? האם זה אכן נכון? האם ניתן להציל את השן? איך נדע?

ואיך זה גורם לכם להרגיש? מפחיד? כואב? יקר?
אין ספק שצמד המילים “טיפול שורש” גורם לתחושה של אי נוחות – תחושה שלעיתים ניתן למנוע.

באילו מקרים?

חשוב להבהיר ולהדגיש שישנן גישות שונות כמעט לכל טיפול ברפואת שיניים אשר מגובות בספרות הרפואית וגם על ידי הניסיון הקליני של הרופא.
שנית, חשוב מאוד להגיע לבדיקות תקופתיות כל חצי שנה אצל רופא שיניים ולצלם את השיניים אחת לשנה (בממוצע) כי אם מגלים מוקדי עששת (“חורים בשיניים”) גדולים מאוד שלא כואבים, ניתן לשקול הצלת שיניים אלו מטיפול שורש על ידי ביצוע סתימה כפי שאתאר בהמשך.
כשרואים בצילום “חור” גדול, חשוב מאוד לבדוק האם השן תקינה וחיה (האם הזנת השן ע”י כלי דם ועצבים לא נפגמה).
אם השן תקינה וחיה, ניתן לנסות, במקרים המתאימים, להציל את השן מטיפול שורש ע”י שחזור (“סתימה”). חשוב שהמטופל ידע שהסכנה לטיפול שורש עדיין קיימת אך אם עושים זאת נכון, סיכויי ההצלחה די טובים.
קיים מקרה נוסף, אם כי נדיר מאוד, הוא במקרה של עיצוב שפתיים כתופעת לוואי אך ורק במידה ויש דלקת שלא טופלה כראוי ויכולה לפגוע בחניכיים ובשיניים.

מה עושים?

חשוב לבדוק את כל השיניים בפה ולהתאים את סוג השחזור הדרוש (למשל סתימה אפורה או לבנה) ולאחר הרדמה מקומית של השן ניגשים לעבודה…
במקרה שבו ינסה הרופא להציל שן מטיפול שורש עליו להיות מאוד זהיר ועדין ולעיתים אף יחליט להשאיר מעט עששת פעילה בחלק העמוק של השן (אך בתנאי קריטי של איטום מוחלט של העששת ושל השחזור שיבוצע).
חשוב מאוד לדעת שלאחר הטיפול יכולה להיות רגישות לקור מהשן (אפילו במשך מספר שבועות) אך הגוף יודע לרוב להתמודד עם זה והרגישות תרד בהדרגה וייתכן שאף תיעלם.
אם חלילה יהיו כאבים חזקים (לרוב מדובר בכאב הולם עם פעימות שמזכירות דופק) וספונטניים מהשן (ללא גירוי לקור/חום/מתוק), למשל באמצע הלילה אז ככל הנראה הניסיון לא צלח והשן תאלץ לעבור טיפול שורש.

התמודדות עם חרדה דנטלית

*הטיפול מבוצע תחת זריקת הרדמה מקומית שלרוב כמעט שלא כואבת ויש דרכים רבות להקל על הכאב ואף להעלימו (ג’ל מקומי, גז צחוק, היפנוזה).
*הטיפול הטוב ביותר הוא מניעת טיפול מתמשך וגדול יותר: אם מגלים חור בשן ומצליחים להציל את השן מטיפול שורש, מנענו את הצורך גם במבנה וכתר (יתואר בבלוגים עתידיים). מעבר לחיסכון הכלכלי גם השארנו שן חיה ותקינה בפה (שן שעברה טיפול שורש חלשה יותר ועלולה בהמשך לגרור את הצורך בעקירה אם לא מתמידים בהגעה לטיפולים).
*אם תלכו לרופא השיניים לבדיקות תקופתיות, תמנעו בעיות בפה ובל נשכח שהשיניים, הן חלק מגופינו ואמורות ללוות אותנו כל חיינו.